Contest: RU contest | SM3CER Contest Service | Contesting.com | WA7BNM Contest Calendar



CrankIR Vertical

Autor: Maciek Rozmilowski WQ7X, data: 2 stycznia 2013 r.

Doskonała pełnowymiarowa kierunkowa antena na wszystkie częstotliwości od 6.9 MHz do 54 MHz

Od kilku lat w USA jest produkowana antena typu beam o bardzo ciekawej konstrukcji. Otóż elementy anteny typu beam są pełnowymiarowe na wszystkich częstotliwościach w zakresie od 6.9 do 54 MHz. Jak to jest możliwe? Po prostu elementy tej anteny 2,3 lub czteroelementowej zmieniają długość zgodnie z częstotliwością na której antena jest używana. Może to byœć Kontrolowane półautomatycznie lub automatycznie. Antena dostraja się do częstotlowości na jaką ustawiony jest transceiver. Podczas przestrajania TRX-a długość elementów też się zmienia no i antena jest zawsze zoptymalizowana do danej częstotliwości. SWR jest zawsze 1:1, jak również optmalne wzmocnienie / tłumienie przód tył. I to wszystko na każdej częstotliwości w wyżej podanym zakresie. Czyli antena jest zawsze w rezonansie. Dodatkową zaletą jest to że można zmieniœć Kierunek promieniowania anteny o 180 stopni w kilka sekund.

Jedna rzecz się nie zmienia - odległość między elementami. Jest to kompensowane przez długość elementów na danym paśmie. Na 6m jest też jeden dodatkowy element na to pasmo - jako opcja.

Jest to naprawdę doskonała antena która obecnie jest produkowana w wersjach: dipol, 2 el, 3 el, i 4 elementy. Są również dwa verticale, jeden na częstotliwości od 13.9 do 54 MHz a drugi od 6.9 do 54 MHz.

Jak to jest możliwe by zmieniać długość elementów w kilka sekund ?. Otóż elementy są wykonane z taśmy miedzianej. Taśma jest nawijana lub rozwijana za pomocą precyzyjnych silników skokowych. Testy były zrobione i antena działa poprawnie nawet po przełączaniu pasm milion razy.

Oczywiście są to cienkie taśmy miedziane. Taśmy te przesuwaja się w środku rurek wykonanych ze specjalnego włókna szklanego. Własnie z tych rurek wykonane są elementy anteny. Dla oka antena ma zawsze takie same wymiary ale elektrycznie zmienia się w zależności od częstotliwości na której pracuje.

Rurki są teleskopowe więc elementy złożone mają około 1.5m. Dobre do transportu.

Jest też wersja anteny beam pokrywającej pasma 40m i 30m. To trzy pełnowymiarowe elementy na 40 i 30m a cztery elementy na pozostale częstotliwości (10m boom).

Anteny można zobaczyć na: www.steppir.com

Opinie uzytkowników

Bogdan SP3RBR: "Napisz proszę czy możesz po latach zebrać w kilku zdanich opinie uzytkownikow na temat jej anteny.
Często koledzy pytają czy warto pozbierać wszystkie oszczędności i poszaleć ! Odpowiadam, że nie wiem jak w polskich warunkach zimowych ta konstrukcja ma szanse długo działać."

Maciek WQ7X: "Niesty nie posiadam tej antenny, ale koledzy, którzy ja użytkują zgłaszają problemy.
Elektrycznie jest super ale są problemy z silnikami skokowymi i z elementami, które potrafią się złamać oraz trzeba uwzględnić fakt, że anteny te nie są odporne na wyładowania atmosferyczne.
Napewno nie jest to antenna, którą zainstalujesz i zostawisz na lata.
Ja w polskich warunkach zimowych i wiatrach zainstalowalbym antenę firmy OPTIBEAM-tez. Wprawdzie dużo kosztuje ale jest trwała i super sprawna."


Powrót







POLECAMY
SP EmCom Łączność Kryzysowa PZK
Amatorska Radiokomunikacja Satelitarna
Zawody Zielonogórskie
Nowe emisje cyfrowe
Lokalizacje radiostacji lubuskich
Lubuskie przemienniki