Słowacki Klub Kontestowy OM8A

© Henryk Kotowski, SM0JHF 2013.10.02


Jest to najlepsza obecnie grupa kontestowa na Słowacji. Członków jest zaledwie kilku i mieszkają w dość dużej odległości od samej stacji, jak i od siebie nawzajem. Spotykają się często, by utrzymać anteny i pozostałe instalacje w dobrym stanie oraz po to, aby brać udział w większych międzynarodowych zawodach.


Widok terenu stacji OM8A z północy. Na pierwszym planie 50-metrowy maszt z opuszczoną dwuelementową anteną na 3,5-3,7 MHz.


Obecnie stacja mieści się na terenie gospodarstwa rolnego na południu kraju, tuż obok Dunaju niedaleko od granicy z Węgrami. Przeniesiono tu klub w roku 2002 i 10 lat temu wzięli udział w pierwszych zawodach. Ja odwiedziłem OM8A we wrześniu roku 2013.
Grupa jest bardzo elitarna i składa się z doświadczonych, wszechstronnych i zdeterminowanych radioamatorów. Nadają na falach krótkich i ultrakrótkich, budują anteny, stawiają maszty i konstruują urządzenia automatyzujące sterowanie i wybieranie anten. Na pasma KF naliczyłem blisko sto elementów anten kierunkowych. Na 144 MHz doliczyłem się dwudziestu czterech siedmioelementowych anten. To nie wszystkie anteny, bo po prostu przestałem je liczyć. Naliczyłem czternaście dużych masztów, ale wszystkich masztów jest o kilka więcej.

Duże maszty, grube kable, silne chłopy. Ekipa OM8A niemal w komplecie.
Od lewej: Julo, OM7JG - Tibor, OM3RM - Rasto, OM3BH - Milan, OM5KM - Palo, OM5CM - Joyef, OM3GI.Widok na anteny OM8A z zachodu.


W czasie konkursu WRTC 2010 w Moskwie reprezentacja Słowacji składała się z czterech członków klubu OM8A. Poza tym Tibor, OM3RM, i Jozef, OM3GI, to filary firmy OM Power produkującej bardzo cenione wzmacniacze mocy. Dla wtajemniczonych w wyczynowy contesting nie trzeba dodawać nic więcej.


Ostatni weekend września był idealny do prac antenowych przed dużymi zawodami jesiennymi.
Od lewej: Rasto, OM3BH - Tibor, OM3RM - Jozef, OM3GI.Julo, OM7JG, naprawia kable, które będą podwieszone, aby uniknąć ponownych kradzieży.Szukanie igły w stogu... kabli. Palo, OM5CM, próbuje zrobić porządek z kablami.Rasto, OM3BH, pod opuszczoną anteną na 3,5-3,7 MHz.Milan, OM5KM, jest zapalonym UKF-owcem, ale solidarnie pracuje przy antenach KF.Antena na 3,5-3,7 MHz, cewki wydłużające elementy przy pracy na 3,5 MHz.Laci, OM2VL, przy jednym ze stanowisk operacyjnych.Kilkanaście nagród za zawody, ale to oczywiście nie wszystkie.Pełny wykaz aktualnych anten znaduje się na witrynie klubu www.om8a.org
2013-10-02    SQ3JPD