Z wizytą u SP4Z

© Henryk Kotowski, SM0JHF 2013.09.13


Wiesław używa znaku SP4Z od dziesięciu lat. Przedtem przez 23 lata miał znak SP4EEZ, ale QTH jest cały czas to samo - Łapy kilkanaście kilometrów na zachód od Białegostoku. Dziś jest on chyba najbardziej znanym misjonarzem radioamatorstwa we wschodniej Polsce, a może nawet w całym kraju.


Dwa maszty antenowe Wiesława, SP4Z


Dzięki jego misjonarskim działaniom rejon SP4 roi się od młodych ludzi z uprawnieniami. Nawet poza granicami kraju można spotkać nadawców, których Wiesław wprowadził na właściwe tory.

Sam zetknął się z radiem w harcerstwie, gdy miał 10 lat. Był to rok 1975, a w szkole podstawowej, do której chodził, działał klub SP4PBI. W tym klubie stawiał pierwsze eterowe kroki i czekając na osiągnięcie ustawowego wieku, był tam częstym gościem.


Trzeci maszt antenowy u SP4Z


Licencję dostał w 1980 roku i ostro zabrał się do łowienia DX-ów i udziału w zawodach. Pierwszą antenę kierunkową zbudował w 1985, gdy już był studentem. Po studiach został nauczycielem przedmiotów technicznych w lokalnej szkole średniej, do której przeniesiono klub SP4PBI. Dziesiątki, a może nawet setki, uczniów tej szkoły przewinęło się przez lokal klubu i wielu z nich dotarło do egzaminu na licencję.


Zawody IARU HF Championship odbywają się w lipcu i można mieć radiostację na świeżym powietrzu.


Jego własna stacja jest jedną z większych w kraju pod względem ilości i wielkości anten. Od wielu lat jest ona jednym z filarów grupy SN0HQ w zawodach IARU HF Championship. Przyjeżdżają na te zawody operatorzy z bliska i z daleka. Dzieci Wiesława mają oczywiście znaki wywoławcze, choć może nie są bardzo aktywne w eterze.


Odbiorcze anteny Beverage umieszczone są dość daleko od domu, w tle widać trzy maszty antenowe.


Od prawie dziesięciu lat Wiesław pełni funkcję Sekretarza Krajowego SP DX Clubu i jest w pierwszej dziesiątce na liście osiągnięć DX-owych tego stowarzyszenia. Przeprowadził ponad 200 tysięcy połączeń. Jest doskonałym operatorem zarówno na telegrafii, jak i fonią. Bardzo dobrze zna się na technice radiowej i budowaniu anten. Jak mówi przysłowie: czym skorupka za młodu nasiąknie...

Wiesław, SP4Z udziela się także w klubie w Białymstoku.Inspekcja anteny klubowej w Białymstoku2013-09-22    SQ3JPD