Nowa stacja contestowa SP8CUW-SP8CUR

© Henryk Kotowski, SM0JHF 2013.08.07


Łukasz, SP8CUR, ma 27 lat i od szesnastu lat jest licencjonowanym radioamatorem. Wsparcia i pomocy w praktykowaniu naszego hobby udziela mu ojciec, Marek, SP8CUW. Pierwsze kroki w eterze dziesięcioletni Łukasz stawiał w klubie SP8PCF w Łańcucie, niedaleko Rzeszowa. Klub działał przy liceum ogólnokształcącym, więc Łukasz musiał się tam pewnie zakradać, bo wiadomo, że zarówno licealiści, jak i personel, nie lubią kręcacych się uczniów podstawówki.


Marek, SP8CUW, i Łukasz, SP8CUR, w domowym QTH w Łańcucie.


Gdy miał już 18 lat, rodzina przeprowadziła się na obrzeże Łańcuta i bardzo szybko ojciec z synem postawili piętnastometrowy maszt z obrotowymi antenami kierunkowymi na pasma KF i UKF. Zawody KF interesowały Łukasza od samego początku i wcześnie zrozumiał, że skuteczne anteny są niezbędne do przekraczania progów w tabelach wyników.


Maszt z antenami 3 x 6 elementow na 21 MHz. SP8CUW i SP8CUR.


W roku 2008 zaczął planować budowę konkurencyjnego systemu antenowego. Zmobilizował kilku kolegów do wspólnej pracy i od dwóch lat nowa stacja contestowa rośnie jak na drożdżach. Zlokalizowana jest ona w niezabudowanym terenie, około 3 km od Łańcuta. W ubiegłorocznych zawodach IARU (2012) umieszczono tutaj stanowisko 28 MHz zespołu SN0HQ, używając dwóch 8-elementowych anten Yagi na 33-metrowym maszcie.


Marek, SP8CUW, przy stacji w QTH contestowym.


W czerwcu 2013 stał już kolejny maszt, o całkowitej wysokości 31 metrów, z zestawem anten na 21 MHz. Są to 3 anteny Yagi po 6 elementów na boomach o długości 15 metrów. Nisko na masztach, zainstalowane są też dodatkowe krótkie anteny na obydwa pasma, skierowane na stałe na południe.


Od lewej: SP8CUR, SQ8JLU, SP8CUW przy maszcie z antenami na 28 MHz.


W czasie zawodów szybkie przełączanie anten jest konieczne, gdy propagacja nie jest tylko w jednym kierunku. Oczywiście są już planowane kolejne anteny, tym razem na najniższe pasma. Jeśli grupa łańcucka utrzyma takie tempo prac jak dotychczas, wkrótce powstanie jedna z lepszych stacji contestowych w Polsce. Dodatkowym atutem jest położenie dość daleko na południe, co często daje lepszą propagację na falach krótkich.


Od lewej: Adam, SQ8JLU - Marek, SP8CUW - Łukasz, SP8CUR - pokazują urządzenia do fazowania i przełączania anten.




2013-08-25    SQ3JPD