Z wizytą u SP8NR

© Henryk Kotowski, SM0JHF 2013.10.31


Andrzej, SP8NR, zalicza się już do starszych nadawców. Licencję otrzymał w roku 1967 gdy miał lat 16. Nie znam historii jego działalności w eterze ponieważ jest on skromnym, a może skrytym, człowiekiem i nie chce się podzielić opowieścią o swojej karierze radioamatorskiej.


Finlandia, lipiec 2002 - Bogdan SP3RBR, i Andrzej SP8NR, jako pierwsza reprezentacja Polski. Za nimi SP7GIQ i SP2FAX.


Pierwszy raz spotkałem Andrzeja, SP8NR, w Finlandii podczas zawodów WRTC 2002. Dla niego był to powtórny udział w tej imprezie, czasami nazywanej Olympiadą Radiosportu. Polega ona na pracy w zawodach IARU HF Championship, zawsze na początku lipca, wraz z drugim zawodnikiem w określonym miejscu i pod okiem sędziego. Uczestnicy zawodów mają do dyspozycji takie same anteny i tyle samo mocy, a używają anonimowych znaków wywoławczych losowanych tuż przed rozpoczęciem zawodów.


Biała Podlaska, czerwiec 2013 - Andrzej SP8NR przy swojej stacji wyposażonej w transceivery trzech generacji.


W roku 2000 te zawody zorganizowano w Słowenii i Andrzej, SP8NR, miał tam za partnera SP9HWN. W roku 2002 w Finlandii wspólnikiem był Bogdan, SP3RBR, z Nowej Soli. Po to aby zakwalifikować się do WRTC trzeba mieć dobre wyniki w zawodach i konkurencja jest coraz ostrzejsza. Andrzej najczęściej nadawał z lepiej wyposażonych stacji i zajmował dobre miejsca. Ostatnimi laty nadaje najczęściej od siebie z domu i postanowiłem obejrzeć jego stację w Białej Podlaskiej.


Andrzej SP8NR przy swojej stacji .Aktualny projekt antenowy to zestaw do łączności przez Księżyc na 144 MHz.

2013-11-21    SQ3JPD