Doskonała pełnowymiarowa kierunkowa antena
na wszystkie częstotliwości od 6.9 MHz do 54 MHz


Od kilku lat w USA jest produkowana antena typu beam o bardzo ciekawej konstrukcji. Otóż elementy anteny typu beam są pełnowymiarowe na wszystkich częstotliwościach w zakresie od 6.9 do 54 MHz. Jak to jest możliwe?. Po prostu elementy tej anteny 2,3 lub czteroelementowej zmieniają długość zgodnie z częstotliwością na której antena jest używana. Może to być kontrolowane półautomatycznie lub automatycznie. Antena dostraja się do częstotlowości na jaką ustawiony jest transceiver. Podczas przestrajania TRX-a długość elementów też się zmienia no i antena jest zawsze zoptymalizowana do danej częstotliwości. SWR jest zawsze 1:1, jak również optmalne wzmocnienie / tłumienie przód tył. I to wszystko na każdej częstotliwości w wyżej podanym zakresie. Czyli antena jest zawsze w rezonansie. Dodatkową zaletą jest to że można zmienić kierunek promieniowania anteny o 180 stopni w kilka sekund.

Jedna rzecz się nie zmienia - odległość między elementami. Jest to kompensowane przez długość elementów na danym paśmie. Na 6m jest też jeden dodatkowy element na to pasmo - jako opcja.

Jest to naprawdę doskonała antena która obecnie jest produkowana w wersjach: dipol, 2 el, 3 el, i 4 elementy. Są również dwa verticale, jeden na częstotliwości od 13.9 do 54 MHz a drugi od 6.9 do 54 MHz.

Jak to jest możliwe by zmieniać długość elementów w kilka sekund ?. Otóż elementy są wykonane z taśmy miedzianej. Taśma jest nawijana lub rozwijana za pomocą precyzyjnych silników skokowych. Testy były zrobione i antena działa poprawnie nawet po przełączaniu pasm milion razy.

Oczywiście są to cienkie taśmy miedziane. Taśmy te przesuwaja się w środku rurek wykonanych ze specjalnego włókna szklanego. Własnie z tych rurek wykonane są elementy anteny. Dla oka antena ma zawsze takie same wymiary ale elektrycznie zmienia się w zależności od częstotliwości na której pracuje.

Rurki są teleskopowe więc elementy złożone mają około 1.5m. Dobre do transportu.

Niestety jeszcze nie ma wersji anteny beam pokrywającej pasma 40m i 30m.

Ta wersja anteny ma się pojawić poźnym latem. Będzią to trzy pełnowymiarowe elementy na 40 i 30m a cztery elementy na pozostale częstotliwości (10m boom). Ma być też wersja dwóch elementów na 40/30m i 3 el. na pozostałe pasma. Boom około 6m.

Anteny można zobaczyć na : www.steppir.comMaciek Rozmilowski WQ7X

wq7x@cox.net

Clickable Image